Tapkime draugais!

Jubiliejiniai sumanymai sėkmingai įgyvendinami

Paskelbė:

Paskelbta:


Nacionalinio atgimimo bei Sąjūdžio dvasios įkvėptas ir žmonių iš visos Lietuvos pasodintas Lietuvos tautinio atgimimo ąžuolynas 2024-ųjų metų pavasarį šventė 35-ąjį gimtadienį.

Jono Basanavičiaus gimtinė kasmet stengiasi plėsti šios unikalios vietos įveiklinimo galimybes, užtikrinti maksimalų kultūrinių bei edukacinių veiklų prieinamumą, rasti nestandartinių paslaugų pateikimo formų bei naujų erdvių. O artėjant šiai gražiai Ąžuolyno sukakčiai sumanyta pasiūlyti lankytojams tris naujus kultūrinius produktus – sukurti interaktyvų maršrutą po Ąžuolyną, atnaujinti vaikų žaidimų aikštelę greta Jono Basanavičiaus gimtosios sodybos ir Ąžuolyno bei įkurti naują rekreacinę-edukacinę stotelę Vilkaviškiečių giraitėje. Džiaugiamės, kad visi jubiliejiniai sumanymai sėkmingai įgyvendinami.

Gegužės mėnesį Jono Basanavičiaus gimtinės lankytojams buvo pristatytas naujas įtraukiantis būdas šiam unikaliam gamtos ir kultūros paveldo objektui pažinti. Edukacinė programa „ĮsiGILINAM“ visus kviečia savarankiškai tyrinėti Ąžuolyną naudojantis žemėlapiu su užuominomis ir ieškant paslaptingų jo gyventojų – gilinukų – namelių. Čia ypač svarbu ne tik surasti visus gilinukų namelius, bet ir išklausyti jų pasakojimus apie giraites, į kurias jie atkeliavo. Leisdamiesi į paieškas lankytojai sužino įkvepiančią Lietuvos tautinio atgimimo ąžuolyno istoriją, klausosi pasakojimų apie Ąžuolyne augančias temines giraites ir išgirsta skaičius, kuriuos savo pasakojimuose pamini gilinukai. Lankytojai tuos skaičius užsirašo, kad vėliau galėtų juos susumuoti ir sužinoti kodą, kuris padeda maršruto pabaigoje atrakinti prizų namelį Jono Basanavičiaus gimtinės kieme.

Ši edukacinė programa Ąžuolyne vyks nuolat. Kol ruduo dar dosnus saulėtomis dienomis, suskubkite smagiai ir azartiškai pasivaikščioti po rudenėjantį Ąžuolyną!

Dar 2006 metais Vilkaviškio kultūros centro etnografės Nijolės Skinkienės iniciatyva greta Jono Basanavičiaus gimtųjų namų surengtas pirmasis pleneras „Ožkabalių išdaigos“. Pagrindinis jo tikslas buvo sukurti jaukią erdvę muziejų lankantiems vaikams. Per kelerius metus vykusius plenerus vaikų žaidimų aikštelė pildėsi naujomis medinėmis skulptūromis, sukurtomis J. Basanavičiaus užrašytų pasakų motyvais. Jos ir šiandien džiugina ne tik mažiausius muziejaus lankytojus, bet ir visus čia iškylaujančius patriarcho gimtinės svečius. Aikštelėje žaisdami vaikai nejučiomis ir lengvai pažįsta pasakas ir jų personažus, sužino apie jas fiksavusį žmogų, išgirsta greta augančio Lietuvos tautinio atgimimo ąžuolyno istoriją.

Tęsdami N. Skinkienės pradėtą plenerų tradiciją ir norėdami pradžiuginti rudenį į muziejų vėl sugrįžtančius mažuosius lankytojus, šiemet parengėme projektą „Kad giria klegėtų“. Jam įgyvendinti gavę 800 eurų paramą iš Vilkaviškio rajono savivaldybės, čia įkurdinome naują skulptūrinę kompoziciją – gilinuką ir dailų suolelį, ant kurio galima pasvajoti, klausantis krentančių gilių bumbsėjimo. Skulptūrą ir suolelį sukūrė (ir vieną iš anksčiau pastatytų skulptūrų restauravo) Vilkaviškio krašto tautodailininkas ir kryždirbys Raimundas Blažaitis, kuris yra dalyvavęs plenere „Ožkabalių išdaigos“.

Nuoširdžiai dėkojame mūsų rajono ūkininkui, nepanorėjusiam būti įvardintu, bet mielai suteikusiam muziejui 300 eurų paramą ąžuolo medienai įsigyti bei jai transportuoti. Tikimės, jog rėmėjams padedant, ši erdvė, tyliai šnabždanti Jono Basanavičiaus užrašytas krašto pasakas, ir toliau bus pildoma naujomis skulptūromis.

Rudens pabaigoje bus įgyvendinta ir paskutinė idėja – Vilkaviškiečių giraitėje bus įkurta rekreacinė-edukacinė stotelė. Ji primins, jog vietos žmonių atsidavimas ir pilietiškumas lėmė, kad Ąžuolynas išaugtų Vilkaviškio krašto žemėje. Vilkaviškiečiai buvo vieni pirmųjų, kurie jame pasodino savo ąžuolus. Gausiai vietos žmonių lankomas Ąžuolynas – mūsų krašto pasididžiavimas. Įrengdami edukacinę-rekreacinę stotelę norime, kad muziejaus ir kitų šio regiono įstaigų darbuotojai turėtų puikią erdvę lauko edukacijoms bei renginiams, o Ąžuolyno lankytojai – vietą atsipalaiduoti, pabūti ąžuolų apsuptyje, paiškylauti.

Lietuvos tautinio atgimimo ąžuolynas, jau 35-erius metus žaliuojantis greta Jono Basanavičiaus gimtinės, yra tarsi tąsa tos Lietuvos nepriklausomybės siekio istorijos, kurią patriarchas pradėjo 1918 metais. Čia susitinka ir viena kitą papildo dvi kilniausios mūsų tautos idėjos. Savo istorijos didybe Ąžuolynas kelia pagarbą, bet kartu yra užburianti ir mūsų prigimčiai artima gamtos erdvė, kurioje save atrasti gali kiekvienas. Jis kasdien kviečia savo žmones įkvėpti patriotizmo ir istorijos, pasivaikščioti šiugždant lapams ir krentant gilėms, pažaisti slėpynių ar pagrybauti.

Išgirskite, atsiliepkite, pabūkite!

Agnė BRAZAITIENĖ

Jono Basanavičiaus gimtinės vyresnioji muziejininkė

 


Pasidalinkite šiuo straipsniu:


Parašykite komentarą


Praradote slaptažodį?

naujausi straipsniai

reklama

statistika


Hey.lt - Interneto reitingai
Skip to content