Tapkime draugais!

Diabetu sergantys žmonės sulaukė išsiilgtos paslaugos ligoninėje

Paskelbė:

Paskelbta:


Eglė KVIESULAITIENĖ

Jau beveik mėnuo Vilkaviškio ligoninės Konsultaciniame skyriuje vėl teikiama paslauga cukriniu diabetu sergantiems žmonėms. Pritrūkus specialistų jos mūsų rajono gyventojai negavo jau kelerius metus.

Kaip naujai gimusi

Nuo spalio 1 d. ligoninėje pradėjo dirbti slaugytoja diabetologė Jolanta Stašaitienė, kuri diabetu sergantiems žmonėms atlieka gydomąjį pedikiūrą bei diabetinės pėdos priežiūrą. Pacientai labai apsidžiaugė, kad vėl turi galimybę gauti šią paslaugą, mat tie, kurie bent kartą pabandė, visuomet sugrįžta.

Anot slaugytojos diabetologės J. Stašaitienės, lankytis diabetinės pėdos kabinete turėtų kiekvienas pacientas, kuriam nustatyta cukrinio diabeto diagnozė. Tiesa, nemokamai paslauga teikiama tik vyresniems nei 65 metų arba turintiems tam tikrų indikacijų ligoniams. Tie, kurių regėjimas geras, nėra įaugusių nagų, o kulnai nepažeisti hiperkeratozės, paprastai namuose pedikiūrą pasidaro ir kojas prisižiūri patys. Nebepajėgiantys to padaryti ar turintys rimtesnių problemų žmonės, turėtų nedelsti ir kreiptis į specialistus.

Pakalbinta pas medikę atėjusi pacientė sakė labai pasigedusi diabetinės pėdos kabineto. Anksčiau lankydavusis nuolat ir labai džiaugdavosi pagalba – po procedūros jausdavosi „kaip naujai gimusi“. Tačiau mūsų rajono ligoninėje nebelikus šios paslaugos, kitur vykti nesiryžo, tad kojų problemos vis ūmėjo.

Daugiau nei du dešimtmečius šia liga serganti moteris sakė pati dėl sveikatos būklės nepajėgianti ne tik prisižiūrėti, bet ir apsižiūrėti kojų. Tik audamasi batus jaučia skausmą ties mažuoju piršteliu, kankina ant pado esanti nuospauda, suragėję nagai bei suskilinėję kulnai ne tik kelia diskomfortą vaikštant, bet ir liūdina dėl estetinio vaizdo.

Gydomąjį pedikiūrą atlikusi slaugytoja diabetologė Jolanta pacientei specialia nagų bei padų šlifavimo įranga netrukus pašalino suragėjimus, ištepė pėdas minkštinamuoju kremu ir pakvietė atvykti po trijų mėnesių. Gydomasis pedikiūras diabetu sergantiems pacientams nemokamai teikiamas ne daugiau kaip 4 kartus per metus.

Tiesa, tiems, kam reikia diabetinės pėdos priežiūros, nes dėl neurologinių arba kraujagyslinių galūnių pakitimo yra atsivėrusios opos, paslauga gali būti teikiama net 24 kartus per metus.

Pacientai nežino

Kaune daugiau nei dešimtmetį diabetu sergančių žmonių pėdas prižiūrėjusi J. Stašaitienė turi sukaupusį didelę patirtį ir daug žinių, tad ne tik suteikia paslaugą, bet ir informaciją, kaip gyventi su liga, kaip prižiūrėti kojas, kokią avalynę avėti, kokie pratimai tiktų kraujotakai galūnėse suaktyvinti.

Specialistė įsitikinusi, jog diabetu sergantiems žmonėms būtina suteikti pakankamai žinių apie jų ligą, kad gydymą galėtų derinti su mityba, fiziniu aktyvumu ir išvengtų sunkių būklių, atitolintų komplikacijas.

– Vis dar pasitaiko, kad diabetu sergantys žmonės paprasčiausiai nežino apie gydomąjį pedikiūrą ar diabetinės pėdos priežiūros paslaugas. Su vilkaviškiečiais pacientais dar nedaug teko bendrauti, tačiau Kaune diabetinės pėdos kabinetai veikia jau du dešimtmečius, o žmonės tvirtina apie tokias paslaugas net negirdėję, – pasakojo J. Stašaitienė.

Specialistė įspėjo, kad registruojantis gydomajam pedikiūrui ar diabetinės pėdos priežiūros paslaugoms reikia turėti šeimos gydytojo, jo komandoje dirbančio išplėstinės praktikos slaugytojo ar gydytojo endokrinologo siuntimą. Siuntimas galioja vienus metus nuo pirmosios slaugytojo diabetologo suteiktos paslaugos.

Praneškite gydytojui

Pėdų problemų cukriniu diabetu sergantys žmonės turi gan dažnai. Ilgalaikis padidėjęs cukraus kiekis kraujyje gali sukelti nervų pažeidimą, vadinamą diabetine neuropatija ar diabetinės pėdos sindromu. Kai kuriems tirpsta pėdos arba sutrinka kraujotaka. Dėl to gali būti sunku pastebėti pūsles, žaizdas ir įpjovimus. Nepastebėtos ir negydomos žaizdos gali greitai užsikrėsti, sukelti komplikacijų, o sunkiais atvejais prireikia net galūnių amputacijos. Tačiau yra daugybė būdų, kaip apsaugoti cukriniu diabetu sergančio žmogaus pėdas nuo žaizdų ir infekcijų.

Diabetinė neuropatija gali pasireikšti visame kūne, tačiau dažniausiai – kojose ir pėdose. Dėl šios būklės pacientas gali prarasti pėdų jutimą. Jei pėdos nutirpusios, žmogus gali laiku nepastebėti žaizdų.

Jei dėl diabetinės neuropatijos atsiranda diabetinės pėdos opų, reikia atkreipti dėmesį ir į tokius simptomus, kaip odos ar kojų nagų pokyčiai, atkreipti dėmesį į pūsles, nuospaudas ar žaizdas, paraudimus, patinimus ar odos spalvos pakitimus.

Tačiau taip pat ne mažiau svarbu vengti tam tikrų dalykų. Pavyzdžiui, niekuomet nepjaustykite nuospaudų ir joms šalinti nenaudokite cheminių medžiagų, nevaikščiokite basomis, nemirkykite pėdų, neavėkite „nekvėpuojančių“ kojinių ar batų.

Jei sergate diabetu, nedelsdami praneškite gydytojui apie visus atsiradusius pėdos formos ir odos pokyčius, įskaitant žaizdą, paraudimą ar patamsėjimą, šilumą ar keistą kvapą.

Gydytoją reikėtų informuoti ir tuomet, jei prasidėjo slinkti plaukai nuo kojų arba kojų pirštų, nebejaučiate kojų pirštų, pėdų ar kojų, kojose ar pėdose atsirado skausmas, dilgčiojimas, deginimas ar mėšlungis, kojų nagai sustorėjo ir pagelto. Jei nedelsite ir laiku kreipsitės į gydytojus, galite daug lengviau išvengti rimtų komplikacijų.

 


Pasidalinkite šiuo straipsniu:


Parašykite komentarą


Praradote slaptažodį?

naujausi straipsniai

reklama

statistika


Hey.lt - Interneto reitingai
Skip to content