Andrius GRYGELAITIS
Gižų seniūnijoje ūkininkaujantis Andrius Dirmeikis vieną rytą net krūptelėjo į savo telefoną gavęs pranešimą, kad visos jo banko sąskaitos yra užblokuotos. Paaiškėjo, kad tai padarė „Sodra“, taip siekdama atgauti įsisenėjusią skolą. Įdomiausia, kad apie turimus įsiskolinimus A. Dirmeikis net neįtarė.
Nerado informacijos
A. Dirmeikis visą gyvenimą tvarkingai mokėjo mokesčius. Ūkininkaujantis ir kartu kitą ekonominę veiklą vykdantis jaunas vyras įprastai savo dokumentų tvarkymą patiki samdomai buhalterei. Būtent ji ir pasirūpina finansiniais reikalais. Kai neseniai į Gižų seniūnijos ūkininko telefoną atėjo žinutė, jog visos jo banko sąskaitos užblokuotos, jis net krūptelėjo. Iš pradžių vyras pagalvojo, jog taip galbūt gudrauja kokie nors telefoniniai sukčiai, tačiau pradėjęs gilintis į situaciją suprato, kad čia – visai kiti reikalai.
„Paaiškėjo, kad „Sodrai“ už privalomąjį sveikatos draudimą (PSD) esu skolingas apie 260 eurų. Tikrai nesiginčiju dėl šios sumos. Ją visada laiku sumokėdavau. Visgi šįkart informacijos, kad esu skolingas, nei aš, nei buhalterė niekur neradome – nei asmeninėje „Sodros“ paskyroje, nei elektroniniame pašte, nei kitose informavimo priemonėse“, – stebėjosi A. Dirmeikis.
Pradėjęs domėtis situacija, iš „Sodros“ atstovų vyras išgirdo tik tiek, kad informacija apie įsiskolinimą jį privalėjo pasiekti, priešingu atveju, tai yra ženklas, kad būtina koreguoti jo asmeninės „Sodros“ paskyros nustatymus.
„Kai man nurodė, ką turiu padaryti, kad ateityje išvengčiau panašių nesusipratimų, paaiškėjo, jog viską taip jau esu padaręs. Kitaip tariant, sistemoje „varnelės“ sudėtos ten, kur reikia, ir bet kokią informaciją „Sodra“ man privalo siųsti tiek elektroniniu paštu, tiek sms žinutėmis. Visgi šįsyk to nebuvo padaryta. Galiausiai „Sodros“ atstovai tiesiog atsiprašė už savo klaidą, tačiau sąskaitų vis tiek dar neatblokavo keletą dienų“, – pasakojo A. Dirmeikis.
Kodėl tiesiog nenurašė?
Į redakciją kreipęsis ūkininkas stebėjosi, kodėl „Sodra“ tiesiog iš karto nuo vienos iš jo sąskaitų nenurašė įsiskolinimui prilygstančios sumos, juolab kad pinigų likutis tikrai buvo pakankamas.
A. Dirmeikis taip pat baiminosi, jog dėl tokio „Sodros“ poelgio ateityje gali nukentėti ir jo kreditingumo istorija.
„Galiausiai mano sąskaitas atblokavo gal po 2 ar 3 parų. Nesuprantu, kodėl reikėjo taip ilgai delsti? Blogiausia, kad ne aš vienas su tuo susidūriau. Bene garsiausias Lietuvos ūkininkas Petras Šiaučiūnas viename iš internete transliuotų vaizdo įrašų taip pat pasakojo apie panašias problemas. Tad gal visgi „Sodrai“ reikėtų savo sistemoje atlikti tam tikrų pakeitimų, kurie leistų tinkamai ir laiku informuoti visuomenę“, – svarstė pašnekovas.
Teisinosi sistemos klaidomis
Pajevonio seniūnijoje ūkininkaujantis Linas Klimavičius prieš kurį laiką irgi turėjo su „Sodra“ susijusių nemalonių incidentų. Vyras visiškai atsitiktinai pamatė, kad šiai įstaigai už dvejų metų laikotarpį yra skolingas keletą tūkstančių eurų.
„Įdomiausia, kad aš šią sumą iš tikrųjų buvau sumokėjęs. Esu ne tik ūkininkas, bet ir vienos įmonės savininkas. Anksčiau visus mokesčius mokėdavau kaip žemdirbys, ir „Sodrai“ tai tikdavo. Dabar kažkodėl jau turiu už viską mokėti kaip verslininkas. Aišku, apie tai manęs niekas neinformavo. Todėl kaip verslininkas turėjau didžiulį įsiskolinimą, o kaip ūkininkas tokią pačią pinigų sumą buvau permokėjęs. Skamba šiek tiek absurdiškai. Lyg ir nebuvau kaltas, bet taip jaučiausi“, – stebėjosi L. Klimavičius.
Jis pasakojo dėl šios situacijos „Sodroje“ lankęsis net 4 sykius, kol galiausiai viską pavyko išspręsti. Vyrui teko pildyti kelis prašymus perkelti įmokas iš vienos sąskaitos į kitą.
„Praėjus dviem savaitėms po pirmą kartą užpildyto prašymo situacija nepasikeitė ir vis dar buvau laikomas skolininku. Ėmiau domėtis, kodėl taip yra. Man tiesiog buvo atsakyta, kad „Sodros“ sistemas tvarkantis dirbtinis intelektas kažko nesuprato, todėl privalau užpildyti dar vieną prašymą. Blogiausia tai, kad specialistai visą laiką teisinosi sistemos klaidomis, tačiau patys atsakomybės taip ir neprisiėmė“, – apmaudo neslėpė L. Klimavičius.
Įspėjimus siųs nuo Naujųjų metų
„Sodros“ komunikacijos skyriaus patarėja Malgožata Kozič teigė, kad jos atstovaujama įstaiga visai neprivalo perspėti apie mokesčius ar įsiskolinimus. Jos teigimu, kai žmogus vykdo tam tikrą ekonominę veiklą, su kuria ir yra susijęs įmokų mokėjimas, laikoma, kad draudėjas privalo pats žinoti teisės aktuose numatytas savo pareigas.
„Tokiais atvejais, jei susidaro įmokų skola, „Sodra“ neturi siųsti jokių įspėjimų prieš išieškodama skolą. Vis dėlto, siekiant bendravimą su „Sodra“ padaryti patogesnį ir paprastesnį, nuo kitų metų tokie įspėjimai bus siunčiami visiems, taip pat ir savarankišką ekonominę veiklą vykdantiems asmenims“, – užtikrino M. Kozič.
Anot jos, pranešimai visiems bus siunčiami į asmenines „Sodros“ paskyras, o klientai, kurie yra nurodę savo elektroninio pašto adresus ar telefonų numerius, priminimus gaus ir šiais būdais.
„Šiuo metu pasitikrinti, ar nesikaupia PSD įmokų skola, galima prisijungus prie asmeninės „Sodros“ paskyros. Jei draudėjas laiku nesumoka įmokų, pradedamas priverstinis skolos išieškojimas. „Sodra“ pateikia mokėjimo nurodymus per PLAIS sistemą, kurią administruoja Registrų centras. Ši sistema veikia pagal tam tikrą algoritmą. Kai pateikiamas mokėjimo nurodymas, sistema apriboja skolos sumą visose žmogaus sąskaitose, tačiau tai nereiškia, kad apribota suma nurašoma nuo jų visų. Pavyzdžiui, jei žmogus turi 500 eurų skolą ir naudojasi penkiomis skirtingomis sąskaitomis, pateikus mokėjimo nurodymą per PLAIS, visose sąskaitose atsiras apribojimai 500 eurų sumai. Kai lėšos bus nurašytos iš kurios nors vienos sąskaitos, kitose sąskaitose apribojimas bus iškart panaikintas“, – paaiškino „Sodros“ komunikacijos skyriaus patarėja.
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.