Tapkime draugais!

Amerikoje pedagogė pasisėmė neįkainojamos patirties

Paskelbė:

Paskelbta:


Andrius GRYGELAITIS

Vilkaviškio „Aušros“ gimnazijos anglų kalbos mokytoja Andžela Grikietienė neseniai grįžo iš stažuotės Jungtinėse Amerikos Valstijose. Šioje šalyje mokytoja praleido beveik du mėnesius.

Viena iš trijų

Į JAV A. Grikietienė išvyko laimėjusi šios šalies valstybės departamento surengtą „Fulbright“ programos atranką. Jos tikslas – skatinti mokytojų iš viso pasaulio bendradarbiavimą, dalijimąsi patirtimi, lyderystę ir tobulėjimą. Galimybę stažuotis už Atlanto gavo vos trys mokytojai iš Lietuvos.

Vilkaviškietė kvietimą dalyvauti minėtoje programoje pastebėjo JAV ambasados tinklalapyje. Ji iš karto suprato, kad tai gali būti puiki galimybė sustiprinti savo žinias ir įgūdžius medijų raštingumo srityje bei ištirti šiuolaikines švietimo tendencijas. Būtent šitos temos dažniausiai ir buvo akcentuojamos stažuotės metu.

„Į šią patirtį žiūrėjau kaip į progą su kitais dalyviais pasikeisti žiniomis, patirtimi ir informacija apie įvairių šalių švietimą. Galimybė įsitraukti į JAV vidurinės mokyklos aplinką, susipažinti su JAV švietimo sistema, jos požiūriu į mokymo ir užklasinės veiklos organizavimą taip pat buvo labai svarbus veiksnys, dėl ko nusprendžiau teikti paraišką dalyvauti programoje“, – prisipažino A. Grikietienė.

Atrankoje pedagogei teko atsakyti į daugybę klausimų apie lyderystę, savo pasiekimus bei priežastis, kodėl nori išvykti į JAV. Jai taip pat reikėjo laikyti tarptautinį anglų kalbos egzaminą.

Galiausiai sėkmingai įveikusi visus etapus vilkaviškietė gavo kvietimą atvykti stažuotis į Medisone esantį Viskonsino universitetą, kurio Pedagogikos fakultetas šiais metais buvo pripažintas geriausiu visoje JAV.

Ugdys kritinį mąstymą

Viešėdama už Atlanto A. Grikietienė dalyvavo daugybėje paskaitų bei seminarų apie medijų ir informacinį raštingumą, technologijas, dirbtinio intelekto panaudojimą švietime ir kt. Pedagogė ne tik klausėsi kitų vedamų mokymų, bet ir pati ne kartą kolegoms iš įvairių šalių pristatė Lietuvos gamtą, kultūrą, istoriją, papasakojo apie Vilkaviškio „Aušros“ gimnaziją. Mokytoja prisipažino ne kartą iš užsieniečių kolegų girdėjusi gražių atsiliepimų apie tai, kokia inovatyvi yra Lietuvos švietimo sistema.

A. Grikietienė tikino, kad viešnagė JAV turėjo nemažai įtakos jos profesiniam tobulėjimui. Be įgytų žinių, mokytoja džiaugėsi užmegztais santykiais su kolegomis iš kitų šalių. Net ir grįžusi į Lietuvą pedagogė vis dar bent kartą per savaitę su buvusiais programos dalyviais bendrauja internetu, planuoja būsimus susitikimus. Dar kartą visi programos dalyviai ketina susitikti Čekijos sostinėje Prahoje vyksiančioje tarptautinėje konferencijoje.

„Vienas iš svarbiausių dalykų, kurį įsisavinau viešėdama JAV, yra kritinio mąstymo veiklų naudojimas ugdant medijų raštingumą. Savo vedamose pamokose planuoju taikyti metodus, kurie padės mokiniams analizuoti ir kvestionuoti informacijos šaltinius, stiprins jų gebėjimą atpažinti propagandą ir priimti pagrįstus sprendimus“, – sakė pašnekovė.

Neužduoda namų darbų

A. Grikietienė turėjo galimybę iš arti susipažinti ir su JAV ugdymo įstaigų kasdienybe. Kartu su kitais programos dalyviais pedagogė stebėjo Viskonsino valstijoje esančios Veronos apylinkės vidurinės mokyklos darbą. Jai amerikiečiai mokiniai pasirodė atsipalaidavę, savimi pasitikintys, suprantantys patriotizmo ir demokratijos vertę.

„Įdomu pasirodė tai, kad nė vienas mokytojas vaikams neskiria namų darbų, nes mokiniai mokykloje ir taip praleidžia po 8 valandas per dieną. Amerikoje mokykla yra atvira ir draugiška erdvė: mokytojai ten kalba ramiu ir visada mandagiu tonu. Jiems draudžiama kelti balsą. Nepaisant to, drausmė ugdymo įstaigose yra stulbinamai gera“, – stebėjosi A. Grikietienė.

Vis dėlto ji neneigė, kad su mokinių elgesiu JAV mokyklose taip pat yra tam tikrų problemų, kurias bando spręsti psichologinio konsultavimo srities specialistai. Apskritai, Amerikoje psichologinė vaikų sveikata vertinama netgi labiau nei įgytos žinios, todėl ugdymo įstaigose galima rasti dešimtis šia linkme dirbančių konsultantų.

Vilkaviškio „Aušros“ gimnazijos pedagogei taip pat įstrigo tarp amerikiečių įvairiose situacijose vyraujantis bendruomeniškumas.

„Visi mokiniai yra be galo tolerantiški vieni kitiems. Jie jaučiasi laisvi būti savimi. Amerikoje ugdymo įstaigose didelis dėmesys skiriamas įtraukiajam ugdymui. Per viešnagę už Atlanto teko sulaužyti ir keletą iš anksto nusistatytų stereotipų. Tarkime, nesitikėjau pamatyti tiek daug sportuojančių jaunų žmonių. Jie tiesiog grupelėmis drauge bėgioja tiek rytais, tiek vakarais. Vilkaviškyje nesu mačiusi nieko panašaus“, – teigė pašnekovė.

Jos nuomone, Amerikos švietimo sistema yra labiau orientuota į asmenybės, vertybių, kritinio mąstymo ugdymą. Tuo tarpu Lietuvoje mokytojams tai daryti dažnai trukdo daugybė egzaminų ir tarpinių patikrinimų.

„Priešingai nei mūsų šalyje, JAV mokyklose apie mokinio pasiekimus sprendžiama iš pedagogų rekomendacinių laiškų ir mokinio motyvacinio laiško bei jo pažymių vidurkio“, – pasakojo A. Grikietienė.

Rinkimų karštinė

Amerikoje vilkaviškietė turėjo nemažai laisvo laiko. Tuo metu ji stengėsi keliauti, iš arčiau susipažinti su JAV kultūra. Andželai įsiminė ekskursija po Viskonsino valstijos kapitolijų, apsilankymas didžiausiame šalyje ūkininkų turguje, esančiame Deino apygardoje, bei amerikietiškojo futbolo rungtynių stebėjimas.

„Džiaugiuosi, kad teko aplankyti Čikagą, Milvokį ir Denverį. Visgi daugiausiai įspūdžių suteikė dviejų dienų kelionė po vakarinėje šalies dalyje besidriekiančius Uolėtuosius kalnus. Šios kelionės metu pasiekėme beveik 4 tūkstančių metrų virš jūros lygio aukštį. Tai buvo nepakartojama“, – prisipažino pašnekovė.

Jai įsiminė ir patirtys Medisono mieste, kurio žmonės pasirodė labai pozityvūs, draugiški, besimėgaujantys gyvenimu.

Tuo metu, kai A. Grikietienė viešėjo JAV, šioje šalyje kaip tik buvo rinkimų laikotarpis. Viskonsino valstija, kurioje ir apsistojo vilkaviškietė, per kiekvienus rinkimus yra įvardijama kaip viena svarbiausių ir įtakingiausių valstijų, kadangi čia gyvenantys žmonės dažnai keičia savo nuomonę ir balsuoja tai už demokratų, tai už respublikonų kandidatus.

„Tuo metu, kai viešėjau Amerikoje, į Medisoną dažnai užsukdavo įvairūs politikai, agitavę palaikyti vieną ar kitą kandidatą į prezidentus. Buvo atvykusi ir pati Kamala Haris, o visai prieš mums paliekant šalį Medisone apsilankė ir buvęs prezidentas Barakas Obama“, – pasakojo A. Grikietienė.

Ji teigė, kad mielai vėl pakartotų panašią patirtį. Mokytojos nuomone, tokios stažuotės suteikia ne tik daug galimybių ir žinių, bet ir įpareigoja jaustis atsakinga už save, savo bendruomenę, miestą ir šalį.

„Jau dabar raginu kolegas ir mokinius visuomet pasitikėti savo jėgomis ir teikti paraiškas „Fulbright“ stipendijai gauti. Tai atveria neregėtas galimybes. Esu labai laiminga, kad pati buvau to dalimi“, – džiaugėsi A. Grikietienė.

 


Pasidalinkite šiuo straipsniu:


Parašykite komentarą


Praradote slaptažodį?

naujausi straipsniai

reklama

statistika


Hey.lt - Interneto reitingai
Skip to content