Tapkime draugais!

Daugiau nei tūkstančiui rajono vairuotojų beliko mėnuo

Paskelbė:

Paskelbta:


Eglė KVIESULAITIENĖ

Vairuotojams, dar neatnaujinusiems savo sveikatos pažymų, tai padaryti liko penkios savaitės, iš kurių vienos dauguma dienų – šventinės. Baigus galioti medicininei pažymai nebegalios ir vairuotojo pažymėjimas. Dėl to medikai primena paskubėti, nes laikas artėjant didžiosioms metų šventėms bėga greičiau nei įprastai, tad Naujieji gali prasidėti ne pačiomis džiugiausiomis emocijomis.

Lengva pasitikrinti

VĮ „Regitra“ statistika rodo, kad iki sausio 1-osios dar 1 269 mūsų rajone gyvenantys vairuotojai turi pasitikrinti sveikatą ir atnaujinti medicinines pažymas, nes vairuoti automobilio nuo 2025 m. sausio 1 d. jie nebegalės.

Anot „Regitros“ atstovės spaudai Eglės Bačionytės, net jei turite galiojantį vairuotojo pažymėjimą, nuo šiol svarbu, kad kartu galiotų ir medicininė pažyma.

Vairuotojams kartais kyla klausimų, kaip sužinoti, ar medicininė pažyma dar galioja, ar jau pasibaigusi, mat dažnam atrodo, kad pas medikus lankytasi visai neseniai.

Pasitikrinti medicininės pažymos galiojimą itin lengva ir paprasta. Tai galima padaryti dviem būdais – identifikuoti save per el. valdžios vartus „Vairuotojų portale“ ar „Regitros“ el. sistemoje suvesti vairuotojo pažymėjimo numerį ir asmens kodą.

Gauna automatiškai

Jei medicininė pažyma nebegalioja arba netrukus nustos galioti, reikia kreiptis į sveikatos priežiūros įstaigą, kurioje pacientas yra prisirašęs, arba į bet kurią kitą asmens sveikatos priežiūros įstaigą, teikiančią tokias paslaugas.

Sveikatą tikrina šeimos gydytojas arba vidaus ligų gydytojas, teikiantis pirminės sveikatos priežiūros paslaugas, taip pat reikia gauti pažymą iš pirminės psichikos sveikatos priežiūros įstaigos.

Norint pirmą kartą gauti ar atnaujinti jau besibaigiančio ar pasibaigusio galiojimo pažymą, būtina atlikti sveikatos patikrinimą, kurio metu įvertinama bendra organizmo būklė: regėjimo aštrumas, klausa, širdies ir kraujagyslių sistemos būklė, atsižvelgiama į turimas lėtines ligas, taip pat pacientas užpildo vairuotojo garbės deklaraciją bei pildo klausimyną dėl obstrukcinės miego apnėjos.

Jei nėra papildomo ištyrimo reikalaujančių sveikatos būklių, vairuotojo sveikatą patvirtinanti pažyma suteikiama dar tą pačią dieną ir yra matoma e. sveikatos sistemoje. „Regitra“ informaciją apie atliktą medicininę apžiūrą gauna automatiškai, tad vairuotojui nieko papildomai daryti nereikia.

Ne tik formalumas

„Regitros“ duomenimis, prieš metus vairuotojų, kuriems būtina atlikti sveikatos patikrą iki 2025 m. sausio 1 d., šalyje buvo daugiau nei 442 tūkst., dabar tokių asmenų likę kiek daugiau nei 100 tūkst. Pasyviausiai sveikatą tikrinasi 25–30 metų vairuotojai, o pareigingiausiai tai daro 40–55 m. amžiaus asmenys. Susitvarkyti dokumentus labiau rūpi moterims nei vyrams – iki metų galo sveikatą pasitikrinti dar turi 58 proc. vyrų ir 42 proc. moterų.

Medikai susiduria su požiūriu, kad vairuotojų sveikatos patikra – nereikalingas formalumas. Visgi dėl tokio neatsakingo požiūrio į savo sveikatą gali kilti pavojus ne tik pačiam, bet ir kitiems eismo dalyviams.

Pasak medikų, didžiausią riziką kelia laiku nesuvaldytos sunkios širdies ir kraujagyslių ligos, tarp kurių – nekontroliuojama hipertenzija (aukštas kraujospūdis). Kilus komplikacijų vairuotojas staiga gali netekti sąmonės, o nevaldomas automobilis – susidurti su kitomis transporto priemonėmis ar užlėkęs ant šaligatvio sužeisti pėsčiuosius.

Pranešimų apie avarijas, kilusias dėl to, jog vairuotojui sustreikavo širdis, pasitaiko ne taip retai.

Suprantama, kad sveikatos pažymėjimas nesuteikia garantijos, jog žmogaus neištiks infarktas ar insultas, tačiau profilaktinė patikra leidžia laiku pastebėti neigiamus pokyčius ir imtis reikalingų veiksmų jiems koreguoti.

Tai itin aktualu vyresnio amžiaus asmenims, kuriems, beje, vairuotojo sveikatos pažymą reikia atnaujinti dažniau: nuo 65-erių – kas penkerius, o nuo 80-ies – kas dvejus metus.

Trumpesniam laikui

Jaunuoliams dažniau tenka diagnozuoti regėjimo ydas – trumparegystę ar astigmatizmą. Nors dėl tokių sveikatos sutrikimų vairuoti transporto priemones leidžiama, tačiau reikia imtis atitinkamos regėjimo korekcijos.

Nustačius trumparegystę rega koreguojama akiniais ar kontaktiniais lęšiais, gali būti atliekama lazerinė regos korekcija.

Anot medikų, pasitaiko ir tokių pacientų, kurie bando nutylėti ar nuslėpti tam tikrą informaciją apie savo sveikatą.

Dažniausiai nutylima apie vartojamus medikamentus, kurie gali paveikti reakcijos greitį ar turėti kitų šalutinių poveikių, dėl kurių gali kilti rizika vairuojant.

Didžioji dalis būsimų ir esamų vairuotojų sėkmingai pereina sveikatos patikrinimą ir gauna gydytojo pažymą apie sveikatos būklę, leidžiančią vairuoti automobilį ar kitą transporto priemonę.

Pasitaiko atvejų, kad dėl sunkių širdies ir kraujagyslių, akių, tam tikrų neurologinių ligų ar medikamentais nekoreguotinų psichikos sveikatos sutrikimų pažyma gali būti išduodama trumpesniam, negu amžius leidžia, laikotarpiui arba visai neišduodama. Tačiau taip nutinka tik dėl sunkių ligos atvejų.

 


Pasidalinkite šiuo straipsniu:


Parašykite komentarą


Praradote slaptažodį?

naujausi straipsniai

reklama

statistika


Hey.lt - Interneto reitingai
Skip to content