Kulinarinių laidų ir knygų autorių, prodiuserį ir maisto kultūros propaguotoją Alfą Ivanauską bei kūno rengybos čempioną Paulių Ratkevičių pasiekė žinia, kad jų bendra knyga „Noriu valgyti sveikai, bet skaniai“ „World Gourmand Cookbook Awards“ apdovanojimuose nominuota kulinariniams „Oskarams“. Ji atsidūrė tarp penkių geriausių knygų „Kūrybiškumo ir inovacijų“ bei „Sveikatos“ kategorijose. Knygoje – 180 gero maisto receptų ir idėjos, kaip atrasti skanų maistą, turėti sveiką kūną, gerą sveikatą, ramų miegą, malonų sportą bei laiką sau. Apie tai – pokalbyje su autoriais.
– Galbūt esate atsakę sau į klausimą, kodėl žmogus visada nori keistis, bet taip dažnai pusiaukelėje sustoja?
P. Ratkevičius: Iš savo patirties galiu pasakyti, kad nusprendę keisti gyvenseną ir tikėdamiesi greitų rezultatų žmonės dažnai imasi drastiškų priemonių. Tada atsimuša į sieną ir nebegali pakilti. Labai svarbu priimti tinkamus sprendimus, galbūt turėti šalia labiau patyrusį bičiulį, tuomet pokyčiai vyksta lengviau, o kelias – paprastesnis ir netgi įdomesnis.
Man labai patinka posakis „Disciplina mus nuves ten, kur motyvacija negalėtų.“ Nemažai žmonių sau sako: dabar gyvensiu sveikiau, numesiu svorio. Tokia motyvacija dažniausiai trunka dvi ar tris savaites, o kai ji nuslūgsta, įsijungia disciplina ir sumanymas tampa įpročiu. Aš taip pat kartais būnu nemotyvuotas, tačiau tuomet visada lieka disciplina, padedanti man tęsti. Jei dieną ar keletą nejaučiu motyvacijos, tiesiog sportuoju silpniau, užsimanęs picos vidury savaitės, leidžiu ją sau suvalgyti.
– Abu sakote, kad jums nepatinka žodis „atsisakyti“? Kodėl?
A. Ivanauskas: Nes jis skamba kaip taupyti, o ne daugiau uždirbti. Atsisakyti, vadinasi, negauti daugiau, nei galėtum gauti. Aš visada noriu, kad būtų pliusas, o atsisakyti yra minusas.
P. Ratkevičius: Žodyje „atsisakyti“ nematau prasmės dėl to, kad nereikia nieko atsisakyti. Jeigu mėgstame vieną ar kitą produktą arba patiekalą ir jo atsisakome, tai noras jo paragauti neblėsta, o tik didėja. Tada neatsilaikome ir metame, ką pradėję. Visiškai atsisakyti to, kas jums patinka, nepatarčiau. Ypač jei kalbame apie maisto produktus ir gėrimus. Kur kas geriau juos riboti ir geriausias tam žodis yra „saikas“.
– Kaip apibūdintumėte skanią mitybą ir gyvenseną?
P. Ratkevičius: Jei valgyti tai, ką valgau, yra skanu, vadinasi, mano mityba – skani. Jei valgau virtą vištos krūtinėlę su agurkais ir bandau save apgauti, kad tai yra naudinga ir todėl skanu, skanu nebus. Lygiai tas pats ir dėl sporto: jei jaučiu, kad jis suteikia energijos, kad man smagu sportuoti, tai – skani gyvensena. O jeigu atsikeliu pervargęs, nes treniruočių yra per daug, ji tampa nebeskani.
A. Ivanauskas: Kartais žmonėms reikia pasiūlyti, kad paragautų ir kitokio skanaus gyvenimo. Užsidarę savo burbuluose jie dažnai bijo išbandyti kažką naujo, iš tiesų tai – tik nesveikos nuostatos, trukdančios mums žingsniuoti į priekį. Vienas iš mano patarimų – būkite drąsesni, nebijokite paragauti ir kitokio maisto, ir kitokio sporto.
– Savo knygos įžangoje teigiate, kad leidžiate sau viską, ką mėgstate. Kur yra ta riba, kai prasideda draudimai?
A. Ivanauskas: Ribos suvokimą turėtų įvertinti mūsų kritinis mąstymas. Aš sau leidžiu valgyti, ką noriu, keletą kartų per savaitę, bet aiškiai suprantu: jei suvalgysiu ne itin sveiką patiekalą, kompensuosiu tai sportu, ilgesniu pasivaikščiojimu ar kitą dieną valgysiu sriubą. Įsivedu tam tikras ribas, kurios ne drausmina, o padeda išlaikyti balansą.
P. Ratkevičius: Jau minėjau, koks svarbus man yra saikas. Smagu, jei mūsų knyga žmonėms padės suprasti, kas yra geras, skanus ir sveikas maistas. Kiekvieną sekmadienį valgau mėsainius ar picas, jei jų nevalgyčiau, po trijų savaičių man pradėtų jų trūkti. Nesilaikyčiau režimo, jei picas valgyčiau kiekvieną vakarą.
– Ką turėtume žinoti apie šių laikų mitybą, o gal tiesiog grįžti atgal ir valgyti tai, ką valgė mūsų seneliai ir proseneliai?
A. Ivanauskas: Matydami tokį platų maisto pasirinkimą turėtume vadovautis kritiniu mąstymu. Mūsų knyga padeda tai daryti. Anksčiau nebuvo priedų, padažų, gardinančių patiekalus, maistas buvo natūralesnis ir sveikesnis. Dabar turime laikytis balanso, – knygoje, beje, rasite ir receptų, pagal kuriuos pagamintą maistą kažkada valgė seneliai ar proseneliai.
P. Ratkevičius: Svarbiausias mano patarimas – parduotuvėje pirkite produktus, o ne jau pagamintą maistą. Sviesto nesusimušite, varškės nepasidarysite, žinoma, tačiau daug ką galima lengvai pasigaminti ir neužtrukti labai ilgai.
– Ar skaniai gaminti galima išmokti?
A. Ivanauskas: Skaniai gaminti galima išmokti, skaniai serviruoti yra sunkiau. Knygoje dalijuosi net 28 patarimais. Vienas iš patarimų – neperkepti mėsos ir žuvies. Labai panašu ir dėl daržovių: daug jų patiekiame stipriai apdorotų, tačiau jei mokėtume ir žinotume, kaip paruošti, jos neprarastų savo naudingų savybių bei skonio Kai kurie dar atsimena laikus, kai buvo normalu arbatą gerti su daug cukraus, dabar žmonės stengiasi cukraus vartoti kuo mažiau, taigi, mes pajaučiame tikrąjį arbatos skonį.
– Rašai, kad tavo sukurti receptai padėjo numesti 12 kilogramų. Kaip manai, kas buvo tavo sėkmės raktas?
A. Ivanauskas: Tuos 12 kilogramų pavyko numesti, nes ne tik valgiau sveikus ir skanius patiekalus, bet ir laikiausi dienos režimo. Mano dienotvarkėje buvo aiškiai parašyta, kada pusryčiauju, pietauju ar vakarieniauju. Atsisakiau nereikalingo užkandžiavimo. Man labai svarbus yra miegas – anksčiau miegodavau po 4–5 valandas, pradėjęs miegoti po 7–8 valandas nebenoriu saldumynų. Pailginau ir savo kasdienius pasivaikščiojimus su šunimis. Nesijaučiau turintis didelį antsvorį, tačiau nukritę kilogramai padėjo jaustis lengviau.
– Kaip sugalvojote savo abiejų patirtis sudėti į knygą? Kas yra jūsų dueto stiprybė?
A. Ivanauskas: Mūsų dueto stiprybė – tai, kad esame ir labai skirtingi, ir labai panašūs. Abu pozityvūs, veiklūs, žinome, kaip skaniai ir sveikai gaminti, jaučiame tam tikras ribas, mėgstame iš savęs pasijuokti ir suprantame, kad psichologinė savijauta labai aiškiai atspindi fizinę, ir atvirkščiai. Mes abu norime padaryti šį pasaulį sveikesnį ir skanesnį.
P. Ratkevičius: Alfas yra knygų leidybos ekspertas, jis įžvelgė, kad mūsų duetas gali būti naudingas žmonėms. Kad kartu galime sukurti kulinarinę knygą, kurioje būtų kalbama ne tik apie maistą, bet ir apie gerą savijautą, laimę bei sveikatą. Mūsų duetas yra prasmingas, tikiu, kad bendradarbiavimas nesibaigs tik knygos projektu.
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.