Toma BIRŠTONĖ
Folkloro ansamblis „Sūduviai“ ruošiasi jubiliejiniam koncertui. Šis neeilinis renginys bus proga būryje prisiminti ilgametį ansamblio kelią, pripildytą muzikos, tradicijų ir bendrystės.
Ryškūs pirmųjų repeticijų atsiminimai
Šį sekmadienį, gruodžio 1 d., 15 val., Vilkaviškio kultūros centre vyks ypatinga šventė – folkloro ansamblio „Sūduviai“ 35-mečio koncertas. Renginyje „Laiškai rudeniui“ dainuos ir šoks ne tik patys jubiliatai – atvažiuos ir svečių.
Lietuvių folklorą puoselėjantis kolektyvas susikūrė 1989 metų lapkričio 29 dieną. Pirmosios repeticijos vyko Vilkaviškio parapijos salėje, tuometiniuose kultūros namuose.
Kolektyvo senbuviai prisimena, kad anuomet nedideliame kabinete muzikos pedagogas Ričardas Makūnas, ansamblio nariams pritardamas dūdele, pamokė atlikti dainą „Šešupe brangi“. Vėliau sekė ir kitos liaudies dainos: „Renčiau stonužę“, „Oi tu, kleveli, žalias medeli“. Nors repeticijų erdvė buvo kukli, užsidegimas ir noras puoselėti lietuvių folklorą augo kartu su kiekviena išmokta daina.
Gintautas Mindaugas Tamulis, kuris dalyvauja „Sūduviuose“ nuo pirmos jų gyvavimo dienos, pasakojo, kad bundančios nepriklausomybės laikais kolektyvas gimė būtent iš didelės meilės lietuvių liaudies dainai ir šokiui.
„Puikiai pamenu, kaip šviesaus atminimo Nijolė Skinkienė kartu su Daiva Ambrasaite mane susistabdė prie Vilkaviškio kultūros centro ir pakvietė į besikuriantį folkloro ansamblį“, – atsiminimais dalijosi G. M. Tamulis.
Beje, kolektyvas ilgus metus neturėjo oficialaus pavadinimo. Jis buvo žinomas tiesiog kaip folkloro ansamblis, o pavadinimas „Sūduviai“ buvo suteiktas tik po penkerių metų nuo veiklos pradžios. Šis vardas atspindėjo ne tik kolektyvo geografinę kilmę, bet ir gilų ryšį su Sūduvos krašto tradicijomis.
„Sūduviai“ – gyvenimo būdas
Ilgus metus kolektyvo veikloje dalyvavusi Tamara Leonavičienė pasakojo, kaip ansamblio vadovės D. Ambrasaitė ir N. Skinkienė keliaudavo per kaimus rinkdamos smulkiąją tautosaką. Jos užrašinėdavo senųjų kaimo gyventojų pasakojimus, liaudies dainas, taip išsaugodamos vertingą kultūrinį paveldą. Daug žinių ir patirties „Sūduviams“ perdavė muzikantas Kazimieras Augustaitis, kuris pamokė ne tik liaudies dainų, bet ir šokių.
Išskirtinė narė buvo šviesaus atminimo Vilija Žiurinskaitė. Jai nereikėjo natų – muzikantė meistriškai atliko daugybę kūrinių, ypač daug mokėjo šokių melodijų.
Dabar kolektyvui talkina armonikierius Linas Penkaitis, kuris groja ir Vilkaviškio kultūros centro folkloro ansamblyje „Lankupa“.
T. Leonavičienė teigė, kad kolektyvo vadovės D. Ambrasaitė ir N. Skinkienė ypač stengėsi papuošti ansamblio narius tautiniais drabužiais. Medžiagų sermėgoms siūti ir siūlų sijonams austi jos vyko ieškoti į Kauną.
Pradžioje „Sūduvių“ kolektyvą sudarė beveik 30 narių. Vedami didžiulės meilės lietuvių liaudies muzikai ir šokiui, jie puoselėjo ir skleidė senąsias tradicijas.
Vilkaviškiečių ansamblis su savo programa yra aplankęs daug Lietuvos rajonų, didesnių ir mažesnių miestų, miestelių ir kaimų. Koncertuota ne vienoje užsienio šalyje, dalyvauta prestižiniuose festivaliuose, dainų šventėse. Pirmieji „Sūduvių“ nariai prisimena, kad į dainų ir šokių šventę jiems yra tekę vykti traukiniu.
Dabartinė vadovė Jūratė Drunienė pabrėžė, kad „Sūduviai“ – ne tik kolektyvas, tai yra gyvenimo būdas.
Trūksta visokeriopo palaikymo
Pasak J. Drunienės, pastarieji metai kolektyvui buvo itin sudėtingi – narių gretos sumažėjo. Keli žmonės išėjo amžinybėn, o kiti dėl rimtų asmeninių priežasčių buvo priversti sustabdyti savo veiklą ansamblyje. Anksčiau kolektyve šoko aštuonios poros, dabar belikusios trys.
Dauguma kolektyvo narių – garbingo amžiaus. Vis sunkiau folkloru sudominti jaunus žmones. Tačiau „Sūduviai“ turi kuo didžiuotis – trejus metus su ansambliu pasirodo dar nė trisdešimties metų neturintis Eimantas Kurauskas, kurį vyresnieji kolegos nevengia ir anūku pavadinti.
Vadovė gražiai atsiliepė apie Ginto ir Rasos Striokų šeimą. Įdomu tai, kad ansamblyje yra muzikavę visi keturi Striokų vaikai: Greta, Povilas, Simonas ir Jokūbas.
„Sūduviai“ labai laukia ne tik naujokų – ansamblis norėtų daugiau dėmesio iš Vilkaviškio kultūros centro renginių organizatorių. Kolektyvo žmonės svarstė, kad pastarieji galėtų dažniau pakviesti į sceną ir vietinius atlikėjus.
J. Drunienė „Sūduviams“ vadovauja jau septynerius metus, o prie kolektyvo ji prisijungė daugiau nei prieš dvidešimtmetį. Laikinai perėmusi vadovės pareigas, jose ir užsiliko.
Kaip teigė pati Jūratė, ji tvarko visus organizacinius reikalus, o repertuarą parenka ir repeticijoms vadovauja L. Penkaitis.
Kolektyvas puoselėja gražias tradicijas. Kiekvienais metais rengia folkloro sambūrį „Pavasarėlio gražus laikelis“, kuris vyksta skirtingose rajono vietose. Koncertai anksčiau jau buvo prie Virbalio tvenkinio, Alvito liepų parke, o šiemet vyko Pilviškiuose.
„Sūduviai“ nori kiekvieną seniūniją supažindinti su folkloru ir jo grožiu. Ansamblis turi teminių programų, kurias atlieka ugdymo įstaigose, darbo kolektyvų ar asmeninėse šventėse.
„Kai Lietuva tapo nepriklausoma, nė viena šventė neapsieidavo be folkloro programos. Deja, dabar taip nėra. Tačiau jeigu mus kviečia pasirodyti, visuomet stengiamės atvykti“, – akcentavo J. Drunienė.
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.