Skautų judėjimo ugdymo metodas yra viena iš unikaliausių ir veiksmingiausių jaunimo ugdymo sistemų pasaulyje. Ši sistema, sukurta Roberto Baden-Powellio XX a. pradžioje, remiasi praktine patirtimi, vertybėmis ir savęs tobulinimu, siekiant visapusiškai ugdyti jaunuolius.
Skautų istorija
Skautų judėjimo pradžia laikoma 1907 m. Brownsea saloje (Jungtinė Karalystė) surengta pirmoji bandomoji berniukų stovykla, kurios organizavimu rūpinosi Didžiosios Britanijos armijos karininkas Robertas Baden-Pauelas (Robert Baden-Powell). Dirbdamas su kareiviais ir atlikdamas daug svarbių žygių, skautų judėjimo iniciatorius pastebėjo, kad svarbių uždavinių patikėjimas jaunuoliams duoda gerų rezultatų, o žvalgybos ir pastabumo mokymas daro teigiamą įtaką berniukų auklėjimui. 1908 m. jis skautybės idėją paskelbė knygoje „Skautybė berniukams“, iš kurios ji žaibu apėmė visą pasaulį. Skautų judėjimo pradininkas suprato, kad ir mergaitėms reikalingas skautų judėjimas, tad kartu su seserimi Agnese Smit Baden-Pauel (Agnes Smyth Baden-Powell) 1910 m. suorganizavo mergaičių skaučių judėjimą, kuriam vėliau ilgą laiką vadovavo jo žmona Olavija Baden-Pauel (Olave Baden-Powell). Tais pačiais metais Robertas pasitraukė iš kariuomenės ir likusį savo gyvenimą paskyrė skautų veiklai.
Pirmasis skautų vienetas Lietuvoje susikūrė 1918 m. Vilniaus lietuvių berniukų gimnazijoje. Draugovę iš dviejų mergaičių ir dešimties berniukų šioje mokykloje sukūrė Petras Jurgelevičius-Jurgėla, kuris savo skautavimą pradėjo Rusijos mieste Voroneže bėgdamas nuo karo.
Skautų judėjimą Vilkaviškyje inicijavo du tuometinės Vilkaviškio „Žiburio“ gimnazijos mokiniai: iš Voronežo sugrįžęs septyniolikmetis Liudas Lietuvninkas ir penkiolikmetis Salomėjos Nėries brolis Viktoras Bačinskas. 1920 m. vasario 24 d. į gimnaziją jie sukvietė visus, kurie norėjo daugiau sužinoti apie skautų judėjimą, ir jau tądien Vilkaviškyje buvo suformuotas pirmasis skautiškas vienetas. Jis buvo tik penktas Lietuvoje, todėl kurį laiką vadintas 5-ąja skautų draugove, vėliau pervadinta į Lietuvos kunigaikščio Margio draugovę. Atėjus tamsiajam mūsų šalies istorijos laikotarpiui, kaip ir visos patriotiškumą skatinusios organizacijos, 1940 m. liepos 18 d. Lietuvos skautų sąjunga buvo likviduota, o vėliau Vilkaviškį pasiekė fronto linija. Skautai veiklą atkūrė 1990 m. balandžio 23 d., kai Vilkaviškio Vinco Vitkausko vidurinėje mokykloje įvyko iškilminga Vilkaviškio „Gražinos“ skautų draugovės atkuriamoji sueiga, Nomeda Bepirštytė buvo išrinkta draugininke.
Skautiškojo metodo elementai
R. Baden-Pauelo skautiškasis metodas padeda kurti kuo įvairesnes mokymosi galimybes siekiant visapusiško vaikų ir jaunimo ugdymo. Tai ne tik popamokinė veikla, bet ir subtili ugdymo sistema. Ją sudaro keli dėmenys.
• Veikla bendruomenėse – aktyvus įsipareigojimas ir atsakomybė būti aktyviu savo bendruomenėje ir pasaulyje.
• Mokymasis veikiant – skautiško ugdymo pagrindas yra patirtinis mokymasis, veiklų metu kuriamos galimybės patiems viską išbandyti ir pajausti, tokiu būdu formuoti gilius, asmenį auginančius patyrimus, įgyti tiek teorinių, tiek praktinių žinių, lavinti kūrybiškumą ir problemų sprendimo įgūdžius.
• Gamta – tai pagrindinė mokymosi aplinka, skatinanti abipusį ryšį tarp asmens ir natūralaus pasaulio, stovyklavimas, išvykos, žygiai ir gamtos tyrinėjimai skatina pažinti aplinką, ugdo gebėjimą prisitaikyti, išgyventi bei stiprina ryšį su gamta.
• Skilčių sistema – veikimas pastoviose grupelėse – skiltyse, kuriose kiekvienas turi tam tikrą atsakomybę, skatina bendradarbiavimą, lyderystę, socialinius įgūdžius ir stiprina draugiškumo jausmą, sukuria erdvę bendradarbiauti, mokytis kartu ir vieniems iš kitų.
• Asmeninis tobulėjimas – skautavimas – tai mokymosi kelionė, nukreipta į asmeninio iššūkio kėlimą, per naujas patirtis išeiti iš komforto į mokymosi zoną, veikla orientuota į individualius jaunuolio poreikius, suteikiant jam galimybę augti ir tobulėti savo tempu, o tai stiprina savarankiškumą ir atsakomybės jausmą.
• Įžodis ir priesakai – tai skautų vertybės ir idealai, kurie įkvepia skautus siekti sąžiningumo, atsakomybės, pagarbos gamtai, artimui ir savęs tobulinimo, padeda jaunuoliams ugdyti moralinius ir etinius pagrindus, kuriais jie vadovaujasi gyvenime.
• Simbolinė struktūra – įvairiais simboliais (emblemos, kaklaraiščiai ir t. t.) lavinama vaizduotė, kūrybiškumas ir išradingumas, raginama tobulėti.
• Suaugusiųjų parama – suaugusieji palaiko jaunus žmones asmeninio tobulėjimo kelyje, padeda išgyventi įvairias patirtis, rodo pavyzdį, kelia klausimus ir įgalina juos savarankiškai veikti.
Poveikis asmenybės augimui
Skautų judėjimas daro reikšmingą įtaką jauno žmogaus asmenybės augimui. Dalyvaudami skautiškoje veikloje jaunuoliai lavina emocinį intelektą, ugdo empatiją ir pasitikėjimą savimi. Gamtoje sprendžiant praktines problemas stiprėja kritinio mąstymo įgūdžiai, o veikla grupėje ugdo socialinius įgūdžius bei gebėjimą dirbti komandoje. Skautų patirtys taip pat prisideda prie savarankiškumo vystymo. Įveikdami iššūkius ir prisiimdami atsakomybę už savo veiksmus bei mokymosi pasiekimus, jaunuoliai tampa brandesni ir pasiruošę gyvenimo išbandymams. Skautų judėjimas formuoja ryžtingus, kūrybingus ir atsakingus žmones, gebančius siekti asmeninių ir visuomeninių tikslų.
Skautų judėjimas visame pasaulyje siekia kurti geresnį rytojų per vaikų ir jaunimo įvairiapusį ugdymą, išryškinant vertybes: atsakomybę, sąžiningumą, pilietiškumą, asmeninį tobulėjimą, darbą grupėje ir kitus elementus, o tam pasiekti rengiamos stovyklos, žygiai, iškylos, mokomasi išgyvenimo gamtoje ir lyderystės. Didžiojoje Britanijoje gimęs ir greitai išplitęs pasaulio skautų judėjimas įrodė, koks naudingas ir reikšmingas neformalusis ugdymas gamtoje. Ypač tai aktualu jaunų žmonių gyvenime, kai įgūdžiai ir charakteris tik formuojasi, kartu su bendraminčiais mokomasi iš supančios aplinkos ir artimiausių pavyzdžių – visuomenės lyderių, mokytojų ir draugų.
Skautų judėjimo metodas yra ne tik būrelis, popamokinė veikla ar ugdymo sistema, bet daugeliui ir suaugus tampa gyvenimo būdu, skatinančiu ryžtingumą, kūrybingumą bei pagarbą kitiems ir aplinkai.
Eglė BUDRYTĖ-VILBIKĖ
Vilkaviškio skautų vadovė
Straipsnis parengtas įgyvendinant projektą „Su skautais 2024“, dalinai finansuojamą Vilkaviškio rajono savivaldybės NVO rėmimo programos lėšomis.
Užsk. 2034
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.