Statybines dulkes sudaro smulkios dalelės, kurios pasklinda ore statybos, griovimo, renovacijos ir remonto darbų metu. Šios dalelės susidaro, kai betonas, medis, plytos ir kitos statybinės medžiagos skaidomos į mažas daleles. Būtent šios mažos, dažnai nematomos dalelės kelia pavojų sveikatai. Paviršių dažymo metu taip pat gali pasklisti cheminės medžiagos – pavyzdžiui, lakieji organiniai junginiai (LOJ), turintys didelį garavimo potencialą. Tiek šių junginių, tiek dulkių leidžiamą koncentraciją gyvenamosios ir visuomeninės paskirties pastatų patalpų ore nustato Lietuvos higienos norma HN 35:2007 „Didžiausia leidžiama cheminių medžiagų (teršalų) koncentracija gyvenamosios ir visuomeninės paskirties pastatų patalpų ore“.
Svarbu
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC) specialistai primena, kad vykdant statybos ir remonto darbus būtina imtis priemonių, kad į aplinką nesklistų dulkės ir cheminės medžiagos. Pastatai ar jų korpusai, atskiros patalpos, kuriose atliekami statybos darbai, turi būti uždaromi arba sandariai izoliuojami nuo kitų patalpų.
Pažymėtina, kad Lietuvos higienos normoje HN 21:2017 „Mokykla, vykdanti bendrojo ugdymo programas. Bendrieji sveikatos saugos reikalavimai“ nurodyta, kad mokyklos patalpos, kuriose atliekami remonto darbai, turi būti izoliuotos nuo kitų patalpų.
Koks poveikis sveikatai?
Statybinės dulkės gali sukelti tiesioginį kvėpavimo takų, akių gleivinių ir odos dirginimą. Dėl ilgalaikio poveikio gali paūmėti lėtinės ligos. Pavyzdžiui, žmonėms, sergantiems kvėpavimo takų ligomis, tokiomis kaip astma ar lėtinė obstrukcinė plaučių liga, net nedidelis dulkių koncentracijos padidėjimas gali pabloginti sveikatos būklę.
LOJ gali dirginti kvėpavimo takus, pabloginti sveikatos būklę asmenims, kurie turi alergijų, serga astma, ypač vaikams. Dėl ilgalaikio LOJ poveikio dažnai pasireiškia galvos skausmai, pykinimas ir nuovargis. Kai kurie LOJ, pavyzdžiui, benzenas ir formaldehidas, yra pripažinti kancerogenais. Šių medžiagų ilgalaikis poveikis gali smarkiai padidinti vėžio riziką.
Vykdo kontrolę
Viena iš NVSC funkcijų yra gyventojų skundų, prašymų dėl cheminių medžiagų (teršalų) nagrinėjimas. Atkreipiame dėmesį, kad NVSC suteikti įgaliojimai nagrinėti gyventojų skundus dėl cheminių medžiagų (teršalų) tik tais atvejais, kai sąlygų pablogėjimas yra susijęs su ūkine komercine veikla. NVSC nenagrinėja skundų dėl paties fizinio, juridinio asmens darbo vietoje esančių cheminių veiksnių poveikio.
Šiais metais NVSC Marijampolės departamento specialistai išnagrinėjo 3 skundus dėl padidėjusios dulkių ir cheminių medžiagų koncentracijos patalpų ore (du iš jų buvo gauti dėl ugdymo įstaigose, vienas – dėl asmens sveikatos priežiūros įstaigoje atliekamų remonto darbų). Du iš šių skundų buvo pagrįsti.
Kur kreiptis?
Jeigu ugdymo, gydymo įstaigose ar kituose visuomeninės paskirties pastatuose bei gyvenamosiose patalpose susiduriate su rizika sveikatai, kurią kelia netinkamai atliekami statybos darbai, pirmiausia kreipkitės į statybų ar remonto darbų organizatorių. Jeigu problema neišsprendžiama, praneškite apie tai NVSC Marijampolės departamentui (A. Valaičio g. 2, Marijampolė), kreipimosi būdus rasite čia .
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.