Tapkime draugais!

Sąnarių skausmų paūmėjimas atėjus šaltesniam metų laikui – kaip galėtume sau padėti?

Paskelbė:

Paskelbta:


Žmonėms, ypač turintiems problemų su sąnariais, besikeičiant orams dažnai ima skaudėti kelius, nugarą, riešus. Pasak sveikatos specialistų, tai, kad vieniems žmonėms orų pokyčiai sukelia sąnarių skausmus, o kitiems ne, priklauso nuo daugelio veiksnių, tarp kurių – ne tik ligos ar patirtos traumos, bet ir turimi įsitikinimai.

Pasak „Gintarinės vaistinės“ vaistininkės Evelinos Šeibokaitės, nors pagrįstų mokslinių tyrimų apie tiesioginę orų kaitos įtaką sąnarių būklei nepakanka, visgi pablogėjus orui nuo sąnarių skausmų kenčiantys pacientai į vaistinę užsuka dažniau.

Vaistininkės teigimu, pakankamai dažnai sąnarių skausmu prieš lietų skundžiasi žmonės, sergantys reumatoidiniu artritu, osteoartritu, fibromialgija ar podagra. Jei žmogus yra patyręs sąnarių traumą, pažeista vieta gali būti jautresnė orų pokyčiams, nes trauma gali padidinti jautrumą slėgio, drėgmės ar temperatūros pokyčiams.

Fizinės medicinos ir reabilitacijos (FMR) gydytoja Ugnė Savičienė pritaria, kad keičiantis orams išties gali „sukti“ sąnarius ar „laužyti“ kaulus.

„Sąnarių skausmui ir maudimui gali turėti įtakos ir lytis, gretutinės ligos, amžius, antsvoris. Tačiau neretai žmonės nemalonius pojūčius „prisišaukia“ patys, būdami įsitikinę, kad, pavyzdžiui, trauma ateityje būtinai lems sąnarių maudimą. Viena pacientė prieš trejus metus patyrė traumą ir dabar kasmet, atėjus šaltajam sezonui, ima bijoti, kad prasidės sąnarių skausmai. Toks įsitikinimas gali „užsukti“ organizme procesus, kurie lemia, kad žmogus gali imti jausti pojūčius, kuriems pagrindo lyg ir nėra“, – komentuoja „Eglės reabilitacijos centro“ gydytoja.

Sąnarių skausmą gali sukelti ir lėtinės ligos bei infekcijos

Pasak vaistininkės E. Šeibokaitės, pasitaiko žmonių, kurie pagal sąnarių skausmus „prognozuoja“ orus – yra įsitikinę, kad gali pasakyti, kada pradės lyti ar staigiai atšals.

„Pacientai papasakoja ir apie gydymosi būdus. Vieni maudžiančius sąnarius trina spiritiniais preparatais, kiti šildo parafinu ar šamotinėmis plytomis. Ne vienas įsitikinęs, kad sąnarių skausmus padeda malšinti augintiniai, ypač katės, nes jos neva turi antgamtinių galių“, – dalijasi vaistininkė.

Visgi, jei sąnarių skausmas yra intensyvus, ilgalaikis arba lydimas patinimo, paraudimo ar karščiavimo, E. Šeibokitė rekomenduoja būtinai pasikonsultuoti su gydytoju – tai gali signalizuoti apie rimtas sveikatos problemas.

„Viena iš dažniausių – osteoartritas, kuris pasireiškia nusidėvėjus sąnarių kremzlėms. Taip pat sąnarių skausmas gali būti reumatoidinio artrito simptomas. Kita rimta būklė – podagra, kai organizme kaupiasi šlapimo rūgšties kristalai, sukeliantys staigų ir intensyvų sąnario skausmą, dažniausiai didžiajame kojos piršte, bet galintys paveikti ir kitus sąnarius. Be šių ligų, sąnarių skausmas gali būti susijęs su infekcijomis, tokiomis kaip Laimo liga, arba lėtiniu uždegiminiu procesu organizme, pavyzdžiui, sergant vilklige“, – sako vaistininkė.

Pirmoji pagalba – šiluma

Kai kankina kelių ar kitų sąnarių skausmas, dažnam gali kilti pagunda griebtis medikamentų, tačiau FMR gydytoja U. Savičienė pataria pirmiausia išbandyti natūralias priemones. Viena tokių yra maudžiančios vietos šildymas. Šiluma gerina kraujotaką, atpalaiduoja raumenis, gali sumažinti diskomfortą.

„Tinka ir įvairūs šildukai, ir mikrobangėje pašildytas švarus sausas rankšluostėlis, kurį reikia laikyti ant maudžiančios vietos. Namuose galima pasidaryti sūrias vonias – į vidutinio karščio vandens vonią įpilti 3 šaukštus paprastos valgomosios druskos ir pagulėti joje. Tokios vonios veikia sąnarius per įsitempusius raumenis, juos atpalaiduodamos, taip sumažinamas galūnių skausmas“, – pataria gydytoja.

Tiesa, per didelis karštis gali sukelti uždegimo paūmėjimą ar sąnarių skausmą lygiai taip pat, kaip ir šaltis bei drėgmė, todėl atliekant „namines“ procedūras nereikia persistengti.

U. Savičienė sako, kad sąnariams labai naudingos purvo procedūros – vonios ar aplikacijos, kurias galima atlikti sanatorijose ar sveikatinimo įstaigose. Purvo procedūrų metu šiluma efektyviai nuramina įsijautrinusį sąnarį ir sumažina skausmą.

„Nemažai daliai pacientų padeda ir apsilankymas druskų kambaryje. Veiksminga gali būti ir lazerio terapija, kurios metu mažinamas sąnarių skausmus sukeliantis uždegiminis procesas, o kartu veikiantys infraraudonieji spinduliai šildo. Procedūras individualiai turi parinkti gydytojas, atsižvelgdamas į paciento būklę ir įvertindamas, ar nėra kontraindikacijų, tokių kaip onkologinės ligos ir panašiai“, – perspėja specialistė.

Prevencijai – judėjimas ir tinkama mityba

Kalbėdama apie profilaktines priemones, galinčias apsaugoti nuo sąnarių skausmo, FMR gydytoja išskiria judėjimą ir būtinybę koreguoti mitybos įpročius – ypač jei sąnarių skausmai susiję su antsvoriu, mat kuo didesnis organizmo svoris, tuo labiau apkraunami sąnariai.

„Judėjimas neapkraunant sąnarių yra būtinas. Tinka trumpos, apie 10 min. mankštos dukart per dieną, vaikščiojimas, joga, plaukimas. Vandens procedūros yra efektyvios, nes vandenyje sąnariai neapkraunami, raumenys įdarbinami tikslingai. Todėl vasarą rekomenduoju plaukioti natūraliuose vandens telkiniuose, žiemą – baseinuose, taip pat išbandyti vertikalias vonias“, – sako ji.

Savo ruožtu „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė E. Šeibokaitė primena, kad tinkamai sąnarių būklei palaikyti svarbi ir subalansuota mityba.

Esant poreikiui palaikyti kremzlių elastingumą, taip pat tikslinga vartoti pakankamai Omega-3 riebalų rūgščių, kalcio, vitamino D ir C, maisto papildus su gliukozaminu, chondroitinu, kolagenu.

„Maisto papildai gali būti naudingi, tačiau jie neturėtų pakeisti subalansuotos mitybos. Siekiant profilaktiškai sumažinti kelių ir sąnarių skausmus, svarbiausia yra reguliari fizinė veikla ir sveikas gyvenimo būdas. Itin reikėtų vengti ilgalaikės sąnarių apkrovos ar nuolatinio sėdėjimo. Judėjimas ir normalus svoris yra esminiai sąnarių sveikatos aspektai, kurie padeda išvengti sąnarių skausmų ateityje“, – apibendrina vaistininkė.


Pasidalinkite šiuo straipsniu:


Parašykite komentarą


Praradote slaptažodį?

naujausi straipsniai

reklama

statistika


Hey.lt - Interneto reitingai
Skip to content