Tapkime draugais!

Emocinis palaikymas gali išgelbėti gyvybes

Paskelbė:

Paskelbta:


Emocinė sveikata – neatsiejama visapusiškos mūsų gerovės dalis. Tai gebėjimas patirti visą spektrą emocijų, jausmų, minčių ir išgyvenimų, išbūti su visu tuo, o įvykus netikėtoms gyvenimo situacijoms, kurios paveikia mūsų emocinę sveikatą, gebėti susitvarkyti su naujais iššūkiais nesirenkant destruktyvių gynybos mechanizmų.

Savižudybė – sukrečiantis ir dažnai sunkiai suprantamas įvykis. Nusižudžius žmogui pirmiausia natūraliai kyla klausimas, kodėl jis taip padarė. O žinojimas, kad žmogus iš prigimties linkęs išlikti gyvas, neleidžia suprasti, kas nutiko, jog jis nusižudė. Klausimas kodėl labiausiai kankina artimuosius ir į jį vieno atsakymo nėra.

Vienareikšmiškai galima pasakyti tik tai, jog visos prie savižudybės privedusios priežastys sukelia žmogui nebepakeliamą psichologinį skausmą. Pasaulyje per metus nusižudo apie milijonas žmonių. Kas 40 sekundžių pasaulyje nusižudo žmogus, kas 3 sekundės pasaulyje kažkas bando žudytis. Lietuvoje per metus nusižudo 1 700 žmonių, dešimt kartų daugiau (17 tūkst.) kasmet bando nusižudyti.

Kiekviena savižudybė skaudžiai atsiliepia mažiausiai 6 kitiems asmenims.

Emocinė pagalba – tai suteikta parama, kuri leidžia žmogui išreikšti ir apdoroti savo jausmus. Tai gali būti tiek verbalinė, tiek neverbalinė pagalba, pavyzdžiui, klausymasis, užuojauta, supratimas ir patarimai, kurie padeda žmogui jaustis palaikomam ir nepaliktam vienam su savo išgyvenimais. Tokia pagalba gali būti teikiama artimųjų, draugų, kolegų ar specialistų, tokių, kaip psichologai, psichoterapeutai.

Dažnai pirmieji, kurie suteikia emocinę pagalbą, yra šeimos nariai ir draugai. Jie dažniausiai būna šalia, kai žmogus susiduria su sunkumais, ir gali pagelbėti jam išklausydami, drąsindami išreikšti savo jausmus ir padėdami rasti sprendimus. Vis dėlto kartais artimieji gali būti nepakankamai pasiruošę teikti emocinę pagalbą, ypač kai patys jaučiasi sutrikę ar neturi reikiamos patirties. Tai gali apsunkinti bendravimą ir padidinti jausmą, kad žmogus yra paliktas vienas su savo iššūkiais.

Kaip galite padėti jūs? Pirmiausia – išklausyti, suprasti, būti ramiam, rodyti dėmesį ir atidumą. Svarbu rimtai vertinti situaciją ir savižudybės rizikos laipsnį. Reikia stengtis išklausti apie ankstesnius bandymus žudytis ir apie savižudybės planą. Svarbu išanalizuoti kitokias išeitis, stengtis laimėti laiko, kol pavyks susitarti. Verta pasitelkti į pagalbą kitus žmones. Jeigu įmanoma, reikia pašalinti savižudybės priemones. Svarbu dėti pastangas nukreipti žmogų pas specialistą pasikonsultuoti.

Kai emocinės problemos tampa per sunkios jas spręsti savarankiškai, labai svarbu kreiptis į profesionalus. Psichologai, psichoterapeutai ar kiti psichikos sveikatos specialistai gali suteikti giluminę pagalbą, kuri padeda žmogui išmokti susitvarkyti su stresu, nerimu, depresija ar kitomis emocinėmis problemomis. Terapija suteikia saugią erdvę, kurioje žmogus gali atvirai kalbėti apie savo jausmus ir patirti supratimą bei palaikymą.

Vilkaviškio rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro inf.


Pasidalinkite šiuo straipsniu:


Parašykite komentarą


Praradote slaptažodį?

naujausi straipsniai

Įvykiai

reklama

statistika


Hey.lt - Interneto reitingai
Skip to content