Lietuvoje startuoja inovatyvi edukacinė programa „Experience AI (Pažink DI klasėje)“, kuria siekiama 11-18 metų mokiniams ir jų mokytojams suteikti teorinių ir praktinių žinių dirbtinio intelekto (DI) bei mašininio mokymosi srityse. Planuojama, kad per dvejus metus mažiausiai 40 000 šalies 5–12 klasių mokinių įgis pagrindinių DI kūrimo įgūdžių šalyje.
„Experience AI (Pažink DI klasėje)“ programa buvo sukurta „Raspberry Pi Foundation“ ir „Google DeepMind“ ir jau yra naudojama 22 šalyse. Medžiaga yra pagrįsta naujausiais tyrimais ir įtraukia pamokų planus, skaidrių rinkinius, vaizdo įrašus ir užduotis mokiniams, taip pat naujus išteklius apie DI saugumą, duomenų apsaugą ir dezinformaciją internete.
Programa Lietuvoje bus įgyvendinama švietimo startuolio „Vedliai“, bendradarbiaujant su „Raspberry Pi Foundation“ ir finansuojant „Google.org“. Programa leis mokytojams integruoti su DI susijusias temas į klasės mokymą ir suteiks mokiniams supratimą, kaip jie galėtų kritiškai vertinti DI technologijas.
Jaunimo aprūpinimas ateičiai reikalingais įgūdžiais
„Remiantis „Implement Consulting Group“ tyrimu, atliktu „Google“ užsakymu, platus generatyvinio dirbtinio intelekto pritaikymas ekonominėje veikloje per ateinantį dešimtmetį Lietuvos BVP galėtų padidinti 4 milijardais eurų. Tačiau norint užtikrinti, kad dirbtinio intelekto galimybės būtų prieinamos visiems, turime dirbti kartu, jog šalies gyventojai įgytų naujų įgūdžių“, – sako „Google“ vadovas Baltijos šalims Vytautas Kubilius. „Kartu su mūsų filantropiniu padaliniu „Google.org“ siekiame prisidėti prie organizacijų, kurios didina dirbtinio intelekto raštingumą tarp jaunų Lietuvos gyventojų ir padeda ugdyti įgūdžius, reikalingus norint efektyviai naudotis dirbtiniu intelektu.“
Tyrimo rezultatai taip pat rodo, kad per ateinančius dešimt metų net 62 procentai specialistų savo darbe naudos DI sprendimus. Tai reiškia, kad Lietuva turi ugdyti talentus, kurie ne tik sugebės naudoti DI savo kasdienėje veikloje, bet ir kūrybiškai prisidės prie šios technologijos plėtros.
Reaguojant į mokinių ir mokytojų poreikius, inovatyvi edukacinė programa „Experience AI (Pažink DI klasėje)“ siekia suteikti 5–12 klasių mokiniams ir jų mokytojams ne tik teorinių žinių apie DI, bet ir praktinių įgūdžių, kurie bus reikalingi ateities darbo rinkoje.
Iniciatyvos globjėas ekonomikos ir inovacijų ministras Lukas Savickas sako, kad dirbtinio intelekto integracija į švietimo sistemą padės jaunajai kartai įgyti būtinų technologinių įgūdžių ir sustiprins Lietuvos konkurencingumą ateities darbo rinkoje.
„Ši programa – unikali galimybė Lietuvos moksleiviams prisijaukinti dirbtinį intelektą, kuris jau šiandien tampa nepamainomu įrankiu tiek darbe, tiek sprendžiant įvairias problemas. Lietuva siekia ugdyti talentus, pasiruošusius ateities iššūkiams“, – teigia ministras.
„Labai džiugu, kad mokyklas pasieks ši inovatyvi ir pažangi pasaulinė programa. Labai sveikiname iniciatyvą programą „Experience AI (Pažink DI klasėje)“ pristatyti švietimo bendruomenei, dėkojame už bendradarbiavimą. DI, be abejonės, praplečia mokinių mokymosi galimybes. Jie, pagaviausi ir imliausi naujausioms technologijoms, pirmieji jas išbando. Dėl to mokytojams ne tiktai būtina išmanyti DI įrankius, bet ir mokėti suvaldyti riziką. Ši programa, siūlanti ir inovatyvaus mokymosi priemones, ir apimanti saugaus, etiško naudojimo aspektus, yra labai naudinga mokykloms, patraukli mokiniams, ir dabar, ir ateityje ne kartą susidursiantiems su įvairiomis DI galimybėmis“, – sako švietimo, mokslo ir sporto viceministras Jonas Petkevičius.
Lietuvos startuolių asociacija „Unicorns Lithuania“, vienijanti daugiau nei 120 Lietuvos technologijų sektoriaus įmonių, taip pat pristatė šalies viziją, pagal kurią Lietuva turėtų tapti Europos informacinių ir komunikacinių technologijų (IKT) sektoriaus lydere, talentų ir kapitalo traukos centru. Tačiau, norint tai pasiekti, reikalingi pokyčiai, visų pirma – ugdyti talentus, pasirengusius dirbti inovatyvioje technologijomis pagrįstoje darbo rinkoje, ir aprūpinti mokytojus įrankiais, kaip juos mokyti.
Mokymai, skirti suteikti pedagogams pasitikėjimo savimi mokant apie DI
Pirmąsias „Experience AI (Pažink DI klasėje)“ dirbtuves „Vedliai“ organizuoja kovo 7 d., konferencijos „Švietimo kodas“ metu Kaune. Mokytojams bus parodyta, kaip naudoti nemokamų klasės išteklių rinkinį, kad padėtų jaunimui ugdyti žinias, kaip atsakingai naudoti DI įrankius. Vėliau 8 sesijų kursas vyks nuotoliniu būdu.
Dirbtuves ves „Vedliai“, edukacinis startuolis, kuris pritaikė programoje naudojamą mokomąją medžiagą specialiai Lietuvos auditorijai, bendradarbiaudamas su „Raspberry Pi Foundation“.
„Vedlių“ vadovė Monika Katkutė-Gelžinė sako, kad programos tikslas – padrąsinti mokytojus įtraukti dirbtinio intelekto kūrimo įgūdžius į bendrojo ugdymo praktikas. „Džiaugiamės, kad tapome vienais iš dešimties partnerių Europoje, kurie įgyvendins „Experience AI (Pažink DI klasėje)“ programą. O ir laikas puikus – DI įgūdžiai nuo praėjusių mokslo metų yra informatikos ugdymo plano dalis. Tikimės, kad ši programa taps didele pagalba mokytojams, kurie ugdymo procese galės pasitelkti aktualias, praktiškas edukologų bei mokslininkų paruoštas pamokas“, – teigia ji.
Norint sėkmingai dalyvauti programoje „Experience AI (Pažink DI klasėje)“, išankstinis pasiruošimas nereikalingas – prie programos gali prisijungti visi mokytojai ir ugdytojai. Registruotis jau dabar galima čia.
Daugiau informacijos: https://www.vedliai.lt/experienceai
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.