Vasario mėnesį lauke spustelėjus šalčiui, vairuotojams tenka prisiminti vairavimo žiemos metu įgūdžius. „Lietuvos draudimo“ užsakymu atliktas reprezentatyvus gyventojų nuomonės tyrimas atskleidė, kad tik apie pusė šalies gyventojų skiria laiko tinkamam savo transporto priemonės paruošimui kelionei žiemą. Ekspertai pabrėžia, jog automobilio paruošimas žiemos sąlygoms ir atsakingas vairavimas yra būtini, siekiant sumažinti eismo įvykių riziką.
Remiantis tyrimo duomenimis, dažniausias veiksmas, kurį atlieka vairuotojai – nuvalo sniegą nuo automobilio stogo, variklio dangčio ir langų. Šiuos būtinus saugiam vairavimui veiksmus nurodo atliekantys 49 proc. gyventojų. Kiek mažesnė vairuotojų dalis nuvalo prišalusius langų valytuvus (39 proc.) ir nugremžia ledo dangą nuo stiklų (38 proc.), taip paruošdami transporto priemonę judėjimui eisme.
„Vairuotojai neretai nuvertina žiemai būdingų sąlygų keliamus pavojus arba stokoja laiko ir įgūdžių tinkamai pasiruošti kelionei. Nors tyrimas rodo, kad apie pusė jų skubėdami nuvalo sniegą nuo stogo, kėbulo priekio ir langų, tačiau pamiršta arba vengia pašalinti sniegą nuo valstybinio numerio ir automobilio žibintų. Ne mažiau svarbu patikrinti langų plovimo skysčio lygį ir įsitikinti, kad langų valytuvų gumos nepadengtos ledu, priešingu atveju bus gadinamas automobilio stiklas“, – sako vairavimo instruktorius Tadas Puidokas.
Tyrimo metu taip pat paaiškėjo, kad dalis gyventojų netinkamai atlieka automobilio stiklo valymą. Kone keturi iš dešimties (38 proc.) nurodė, jog valydami langus tam naudoja ir atsitiktinius daiktus. T. Puidokas pabrėžia, kad netinkamos priemonės gali rimtai apgadinti automobilį.
„Dalis vairuotojų naudoja netinkamas priemones dėl skubėjimo, patirties neturėjimo ar priemonių trūkumo. Svarbu atsiminti, kad nespecializuoti įrankiai gali subraižyti bei pažeisti stiklą. Jei neturite ledo gremžtuko, geriau pašildyti automobilį ir palaukti, kol ledo danga atšoks. Verdančio vandens naudoti griežtai nerekomenduojama, nes jis gali rimtai pažeisti stiklą“, – pataria vairavimo instruktorius.
Kalbant apie saugų judėjimą eisme žiemos metu, ne visi vairuotojai priima sąmoningą sprendimą vairuoti pagal tuo metu esančias oro ir kelio sąlygas, pastebi „Lietuvos draudimo“ transporto žalų skyriaus vadovas Giedrius Petrikas.
Remiantis tyrimu, pagrindinė papildoma saugumo priemonė, kurios vairuotojai imasi žiemą – tai didesnio atstumo laikymasis nuo kitų transporto priemonių (72 proc.). Šiek tiek mažiau (60 proc.) renkasi saugesnį nei maksimalų leistiną greitį ar planuoja keliones šviesesniu paros metu (43 proc.).
G. Petrikas akcentuoja, kad saugaus vairavimo įgūdžių stoka įprastai būdinga vairuotojams, kurie pernelyg pasitiki savo jėgomis bei nesusimąsto apie galimą eismo įvykių riziką.
„Žiemos metu dažnai pasitaiko draudžiamųjų įvykių, kuomet žala patiriama dėl neatsargaus vairavimo − vairuotojai nesilaiko saugaus greičio ir neįvertina blogų oro sąlygų ar kelio būklės. Žiemą sniegas ir ledas gali ženkliai sumažinti automobilio padangų sukibimą su kelio danga, o matomumą apsunkina sniegas, šlapdriba ar lietus“, – pabrėžia ekspertas.
Pasak draudimo bendrovės atstovo, tai didina avarijų tikimybę – reikšmingai pailgėja stabdymo kelias, o sumažėjęs matomumas apsunkina galimybes tinkamai ir laiku reaguoti į situaciją kelyje. Todėl svarbu kaskart imtis visų įmanomų saugumo priemonių ir paruošiant automobilį kelionei, ir dalyvaujant eisme.
Ekspertai ragina prisiminti pagrindines automobilio paruošimo kelionei ir saugaus eismo taisykles žiemą:
- Pašalinkite sniegą nuo visų automobilio paviršių, įskaitant stogą, variklio dangtį, langus, valstybinį numerį ir žibintus.
- Jeigu automobilis turi šildomus veidrodėlius, priekinį ir galinį stiklą, vertėtų juos įjungti, kol valysite sniegą ar ledą nuo tų dalių, kurios nėra šildomos, pavyzdžiui, šoniniai stiklai − taip sutaupysite laiko ir apsaugosite detales nuo galimų subraižymų.
- Patikrinkite žieminio langų plovimo skysčio lygį ir užtikrinkite, kad valytuvai nebūtų prišalę, o jų mentės veiktų efektyviai.
- Reguliariai tikrinkite padangų būklę ir slėgį – taip pavyks užtikrinti tinkamą sukibimą su slidžia kelio danga.
- Laikykitės saugaus atstumo ir mažinkite greitį, ypač slidžiame kelyje. Dėl sumažėjusio kelio sukibimo žiemą reikėtų didinti atstumą tarp transporto priemonių ir vengti staigių manevrų.
- Jeigu įmanoma, planuokite keliones šviesesniu paros metu, kad būtų užtikrintas geresnis matomumas tiek jums, tiek kitiems eismo dalyviams. Jei kelionė vyksta tamsiu paros metu, pasirūpinkite, kad jūsų automobilio žibintai veiktų tinkamai.
- Būkite pasirengę nepalankioms oro sąlygoms – sniegui, šlapdribai, ledui ar lietui, o prireikus atidėkite kelionę.
„Lietuvos draudimo“ užsakymu reprezentatyvų gyventojų nuomonės tyrimą apie gyventojų elgesį, saugumo priemones ir informuotumą žiemos metu atliko bendrovė „Spinter tyrimai“. Tyrimo metu buvo apklausti 1013 Lietuvos gyventojų, gyvenančių įvairiose šalies vietose ir atstovaujančių amžiaus grupėms nuo 18 iki 75 metų.
Parašykite komentarą
Tik prisijungę vartotojai gali komentuoti.