Tapkime draugais!

VMVT apie medų: ar žiemą įsigytas skystas medus gali būti aukščiausios kokybės?

Paskelbė:

Paskelbta:


Šaltuoju metų laiku medus yra nepakeičiamas produktas siekiant sustiprinti savo imunitetą bei palaikyti gerą savijautą. Vis dėlto daugeliui tenka pastebėti, kad net ir žiemą turguje ar kitose prekybos vietose prekiautojai siūlo pirkti įvairaus medaus, o vartotojai dažniausiai linkę ieškoti būtent skysto medaus, kuris neretai asocijuojasi su ką tik išsuktu medumi.

„Tik ką išsuktas medus būna skystas, vėliau gana greitai sutirštėja ir kristalizuojasi arba, kitaip sakant, susicukruoja. Medaus paviršiuje matomas susidaręs baltas gliukozės sluoksnis – būtent ir yra geros kokybės medaus požymis. Pavasarinį medų Lietuvoje bitės pradeda rinkti tik balandžio–gegužės mėnesiais, tad žiemos laiku nebent lipčiaus medus gali būti skystas ir būtent taip turi būti nurodyta medaus etiketėje, kitais atvejais kokybiškas medus turėtų būti jau sukietėjęs. Lipčiaus medus – išskirtinė medaus rūšis, bičių gaminama ne iš nektaro, kaip įprastas medus, o iš augalo sulčių“, – paaiškino Vaida Devėnaitė, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Maisto ir veterinarijos politikos departamento Gyvūninių produktų skyriaus vyriausioji specialistė.

Kokybiškas medus, jei jis pirktas žiemą ar rudenį, jau neturi būti skystas. Priešingu atveju, tai gali būti pašildytas aukštoje temperatūroje pernykštis medus. Šio proceso metu maistinė produkto vertė stipriai pakinta ir medus praranda savo vertingąsias savybes.

„Pasitikrinti, ar medus kokybiškas, nesudėtinga ir patiems. Pirmiausia visada patariame pasidomėti medaus kilme, kuri privalo būti nurodyta medaus ženklinimo etiketėje, be kita ko, visada verta atkreipti dėmesį į medaus spalvą, konsistenciją ir netgi kvapą. Žiūrėti, kad medus nebūtų suputojęs, mat jo masėje esantys burbuliukai ar rūgštokas skonis rodo tai, kad medus galimai surūgęs. Susisluoksniavęs medus taip pat gali rodyti, kad jo kokybė ne pati geriausia. Norintiems aukščiausios kokybės medaus rekomenduojame pirkti iš bitininkų, kurie medų ženklina etiketėmis bei savikontrolės tikslais atlieka medaus kokybės parametrų laboratorinius tyrimus ir jais viešai dalinasi“, – patikino VMVT atstovė.

Kaip atskirti tikrą medų nuo medaus mišinio?

Prekybos lentynose vartotojai gali rasti ir įvairiausių medaus skonio mišinių. Toks mišinys neretai dėl patrauklesnės kainos vartotojui padaromas iš kelių šalių gamintojų medaus. Tad vartotojai, rinkdamiesi norimos kokybės medų, turėtų įsiminti šias reikšmes etiketėje:

  • „ES medaus mišinys“ – reiškia, kad tai medus, pagamintas sumaišant kelių ES valstybių bitynuose pagamintą medų (pvz., lenkiškas ir lietuviškas ar pan.).
  • „Ne ES medaus mišinys“ – rodo, kad medus pagamintas sumaišant ne ES šalių bitynuose pagamintą medų (pvz., kinišką ir ukrainietišką ar kt.).
  • „ES ir ne ES medaus mišinys“ – patvirtina, kad medus buvo pagamintas sumaišant kelių šalių kilmės medų: ES šalių bitynuose pagamintą medų su ne ES šalių bitynuose pagamintu medumi (pvz., lietuviškas ir kiniškas ar kt.). Tikėtina, kad tokiame produkte lietuviško medaus gali būti tik maža dalis.

Tokie medaus mišiniai yra technologiškai apdoroti (šildyti, maišyti, homogenizuoti), todėl tai gali turėti įtakos šio produkto kokybei, skoninėms savybėms, konsistencijai. Pastebima, kad įvežtinis medus ir jo mišiniai visuomet būna skystesni.

Medaus kokybė tikrinama nuolat

VMVT, tikrindama, ar tiekiamas rinkai medus atitinka teisės aktų reikalavimus, iš rinkos ir medaus gamintojų periodiškai atrenka medaus mėginius dėl sudėties ir kokybės kriterijų, taip pat medaus mėginius atrenka gavusi pranešimus apie medų iš kitų ES kompetentingų institucijų arba reaguodama į gautus pranešimus iš vartotojų.

Planinės kontrolės metu atrinktuose mėginiuose 2024 m. dėl medaus sudėties ir kokybės kriterijų neatitikimų nebuvo nustatyta. Tačiau praėjusiais metais buvo gautas pranešimas iš Lietuvos bitininkų sąjungos dėl galimai klastojamo medaus prekybos. Atlikus tyrimą nustatyta, kad pranešime nurodytas medus neatitinka autentiškam medui keliamų reikalavimų, todėl prekybos subjektas buvo įpareigotas pašalinti produkciją iš rinkos.


Pasidalinkite šiuo straipsniu:


Parašykite komentarą


Praradote slaptažodį?

naujausi straipsniai

reklama

statistika


Hey.lt - Interneto reitingai
Skip to content